Poctivá hŕstková s pohánkou

by Ali

Sýte, výdatné polievky, mám fakt rada! Ak si ich rovnakým fanúšikom istotne budeš poznať aj slovenskú klasiku, na ktorej si vyrastal tiež – hŕstkovú.

Strukovina a koreňová zelenina nám v nej vytvárajú naozaj lahodnú chuť vhodnú do každého ročného obdobia. Pri chystaní si surovín som zistila, že nemám jačmenné krúpy ale mám pohánku. A tak mi vzišiel perfektný nápad a to,  použiť pohánku miesto krúpov. 

„Mohla by to byť skvelá alternatíva, ktorá bude chutiť,“ hovorím si. A tak som sa pustila do jej prípravy.

Budeme potrebovať:

200g hŕstkovej zmesi

120g červenej šošovice

1 hrnček pohánky

1 zemiak

2 mrkvy

1 cibuľa

3 strúčiky cesnaku

2 petržleny

čerstvá petržlenová vňať

8 guličiek nového korenia

soľ, čierne korenie

olivový olej

Pracovný postup:

Hŕstkovú zmes si spolu s červenou šošovicou poriadne premyjeme pod tečúcou vodou a dáme do hrnca. Zalejeme dvoma litrami vody, pridáme nové korenie a dáme na hodinku variť. Medzi tým si načistíme všetku zeleninku a nakrájame si ju na malé kocky. 

Na panvici si na olivovom oleji orestujeme cibuľku, mrkvu, petržlen a zemiačik. Po štyroch minútach odstavíme a orestovanú zmes po hodine varenia, prihodíme do hrnca s polievkou.

Premiešame a varíme ďalej, kým nám zeleninka úplne nezmäkne. Na záver pridáme do polievky nadrobno nakrájaný cesnak a pohánku, ktorú sme si predom klasicky uvarili.

Ochutíme soľou, mletým čiernym korením a servírujeme do taniera s čerstvou vňaťkou.

Ja som opäť zas raz v mojom gastro nebi. Milujeeeeem ju. A budeš aj Ty! 

Do komentára mi napíš, či si vyskúšal urobiť hŕstkovú spolu s pohánkou a čo na ňu hovoríš. Budem sa tešiť a nech Ti chutííí! 🙂

…s láskou Ali

You may also like

Leave a Comment