Bezlepkový vegan koláčik s figami

by Ali

Veľmi sa mi páči komunitný spôsob života. Vždy to vidím, keď prídem domov a mame volá kamarátka, že jej prinesie napríklad višne a ona sa jej na to spýta, či má cuketu, že jej pošle na výmenu.

A takéto niečo sa mi stalo včera večer, keď mi susedka napísala, či si prosím domáce figy od babky zo záhradky. Hneď sa mi rozjasnili oči a na oplátku som tieto domáce figy vymenila za domáce uhorky s paprikou, čo mi mamča z domu zase z jej záhradky nabalila.

A aby ich nebolo málo, dostala som rovno za celý kýblik tých fíg so slovami, že som kreatívna a určite niečo z nich vymyslím. 

Táto poznámka ihneď padla na úrodnú pôdu a začala som uvažovať o ich spracovaní. Nechcela som nič prvoplánové. Túžila som vyskúšať niečo nové a dosť často sa ma ľudia pýtajú, kedy urobím už aj niečo bezlepkové.

Pôvodný plán bol, že urobím si banánové cookiesky a do stredu dám popučenú figu. Avšak vravím si banánové cookiesky, tie robí každý. Začala som premýšľať, akoby som cesto mohla urobiť inak. Mala som strukovinové múky doma a tak vyberám cícerovú, pre istotu si aj vážim pomery, ak by koláčik vyšiel, aby som mala cesto uložené aj do budúcna. Pridávam k nemu vodu, pretože spojením cícerovej múky a vody máme náhradu vajec, pridala som ľanové semiačka a popučila som banány. Konzistencia cesta ma prekvapuje a hovorím si, toto bude echt bezlepkový koláčik. Taká piškóta s vôňou a chuťou banánu vôbec nemusí byť zlá.

Na prípravu takéhoto koláčika budeme potrebovať:

200g cícerová múka 

200ml vody

30g ľanové semiačka

3 extra zrelé banány

1 ČL bezfosfátový prášok do pečiva

2 PL strúhaný kokos (voliteľné)

Pracovný postup:

Múku si vymiešame s vodou a ľanovými semiačkami na kompaktné až mierne hútne cesto. Úspech tohto receptu závisí najmä od zrelosti banánov. Ošúpeme si tri naozaj extra zrelé banány, ktoré si vidličkou popučíme na kašu a primiešame do misky s múčnou zmesou. Pridáme ešte bezfosfátový prášok do pečiva a lyžicou cesto dobre premiešame. Konzistencia by mala byť liata no zároveň nie príliš riedka. Pečieme v predhriatej rúre pri 180 stupňoch 30 minút.

Ak si niesme istí, či sa nám cesto upieklo, urobíme si jednoduchý test špáratkom.

A teraz prichádzajú na rád naše domáce figy. Ich vnútro si vydlabeme do misky a potrieme ním náš upečený koláčik. Na vrch poukladáme na kolieska nakrájané figy.

Peč sezónne, použi domáci džem, ovocie podľa chute. Neboj sa experimentovať. No ak máš domáce figy rozhodne si ho urob v tejto verzii!

Budeš sa zalizovať! 🙂

…s láskou

                 Ali

You may also like

Leave a Comment