Pšenová kaša

by Ali

Na výživarskom kurze nás učili, že ak raňajkujeme vločky, tak sme super! Ale ak chceme mať nejakú nadstavbu vo svojej stravovacej rutine, skúsme si dopriať raňajky z niečoho, čo je viacej super ako sú vločky! Čo tak siahnuť po obilnine s názvom pšeno?  Tak si ho v skratke predstavme. 

Pšeno je prirodzene bezlepkové a ľahko stráviteľné. Je prirodzene zásadité a nespôsobuje prekyslenie žalúdka. Má vysoký obsah vlákniny, je bohaté na rastlinné bielkoviny a komplexné sacharidy, čo znamená, že po zjedení navodzuje pocit spokojnosti a sýtosti na dlhšiu dobu. 

Príprava pšena je veľmi jednoduchá. Pred jeho varením, ho najskôr prepláchneme 2-3krát vriacou vodou. Necháme ho odkvapkať. Práve týmto sparením  sa pšeno zbaví svojej  horkastej chuti. Na 1 hrnček pšena ide cca 1,5 hrnčeka vody alebo mlieka. Po dovarení ho vždy nechávame ešte pod pokrievkou dôjsť 5 minút. 

Základný postup prípravy pšena máme v teoretickej rovine za sebou a teda čo s ním ďalej, už keď ho máme uvarené ? Poďme spoločne tromfnúť raňajkové vločky za raňajkovú pšenovú kašu 😉

Na 1 porciu pšenovej kaše budeme potrebovať:

100g pšena

150-200ml alternatívneho mlieka

2 PL tuku 

Na dochutenie: javorový sirup, ovocie (ideálne sezónne), nasekané/celé oriešky (ideálne sú mandle) ,korenie (cejlónska škorica, kurkuma..), kokos

Pracovný postup:

Pšeno si poctivo trikrát premyjeme v sitku vriacou vodou a necháme odkvapkať. Následne si v hrnci na tuku pšeno nakrátko opražíme. Zalejeme ho mliekom, privedieme k varu, zakryjeme a povaríme zhruba 10-12 minút. Odstavené z plameňa, zakryté pod pokrievkou pšeno necháme dôjsť do úplného zmäknutia. Mixneme na kašovitú konzistenciu spolu so zvoleným ovocím. V tejto fáze prichádza na rad dochutenie škoricou, orieškami, javorovým sirupom, čímkoľvek, čo máme radi.

V tejto kaši som rozmixovala pšeno so zrelým mangom:) V zimnom období obľubujem pšenovú kašu s nastrúhanym jabĺčom a vôňou škorice:)

Dobrú chuť!

…s láskou Ali

You may also like

Leave a Comment