Na výživarskom kurze nás učili, že ak raňajkujeme vločky, tak sme super! Ale ak chceme mať nejakú nadstavbu vo svojej stravovacej rutine, skúsme si dopriať raňajky z niečoho, čo je viacej super ako sú vločky! Čo tak siahnuť po obilnine s názvom pšeno? Tak si ho v skratke predstavme.
Pšeno je prirodzene bezlepkové a ľahko stráviteľné. Je prirodzene zásadité a nespôsobuje prekyslenie žalúdka. Má vysoký obsah vlákniny, je bohaté na rastlinné bielkoviny a komplexné sacharidy, čo znamená, že po zjedení navodzuje pocit spokojnosti a sýtosti na dlhšiu dobu.
Príprava pšena je veľmi jednoduchá. Pred jeho varením, ho najskôr prepláchneme 2-3krát vriacou vodou. Necháme ho odkvapkať. Práve týmto sparením sa pšeno zbaví svojej horkastej chuti. Na 1 hrnček pšena ide cca 1,5 hrnčeka vody alebo mlieka. Po dovarení ho vždy nechávame ešte pod pokrievkou dôjsť 5 minút.
Základný postup prípravy pšena máme v teoretickej rovine za sebou a teda čo s ním ďalej, už keď ho máme uvarené ? Poďme spoločne tromfnúť raňajkové vločky za raňajkovú pšenovú kašu 😉
Na 1 porciu pšenovej kaše budeme potrebovať:
100g pšena
150-200ml alternatívneho mlieka
2 PL tuku
Na dochutenie: javorový sirup, ovocie (ideálne sezónne), nasekané/celé oriešky (ideálne sú mandle) ,korenie (cejlónska škorica, kurkuma..), kokos
Pracovný postup:
Pšeno si poctivo trikrát premyjeme v sitku vriacou vodou a necháme odkvapkať. Následne si v hrnci na tuku pšeno nakrátko opražíme. Zalejeme ho mliekom, privedieme k varu, zakryjeme a povaríme zhruba 10-12 minút. Odstavené z plameňa, zakryté pod pokrievkou pšeno necháme dôjsť do úplného zmäknutia. Mixneme na kašovitú konzistenciu spolu so zvoleným ovocím. V tejto fáze prichádza na rad dochutenie škoricou, orieškami, javorovým sirupom, čímkoľvek, čo máme radi.
V tejto kaši som rozmixovala pšeno so zrelým mangom:) V zimnom období obľubujem pšenovú kašu s nastrúhanym jabĺčom a vôňou škorice:)
Dobrú chuť!
…s láskou Ali