Moravské koláče patria medzi najslávnejšie! Vedeli ste, že v minulosti sa robili tak veľké, že aby bolo možné ich upiecť, musela sa prebúrať pec ? Tieto koláče patria medzi najslávnejšie dodnes!
Moravské koláče si už vieme upiecť aj sami doma. Chuť čerstvých moravských koláčov je neopísateľná. Mnohým z nás nám dodnes pripomína detstvo. A ten pocit, keď sa do nich zahryzneme a hneď sa nám v tele vyplavuje pociť šťastia.
Pestrosť moravských koláčov spočíva v naplnení. Je na nás, či si zvolíme tradíciu v orechoch, maku či tvarohu alebo pustíme uzdu fantázií a necháme sa inšpirovať tým, čo nám naša špajza ponúka.
Na dvanásť kusov budeme potrebovať:
550g hladkej múky
3PL cukru
300ml vlažného mlieka
1/2 kocky čerstvého droždia
60g bravčovej masti
1 žĺtok
Tvarohová plnka:
300g hrudkovitého tvarohu
1PL cukru
1PL kyslej smotany
1PL hladkej múky
1 bielok
citrónová kôra
1 vajíčko
Mrvenička:
50g hrubej múky
3PL cukru
40g masla
20g mandlových plátkov
Pracovný postup:
Do kuchynského robota si preosejeme hladkú múku, aby bola nadýchanejšia a pridáme cukor. Do vlažného mlieka si zarobíme kvások a počkáme kým vzíjde. Do múčnej zmesi ďalej pridáme masť a žĺtok. Premiešame, nech sa nám prepoja všetky ingrediencie a pridáme vzíjdený kvások. Cesto si premiesime ešte aj ručne. Vymiesené ho vložíme do misky a necháme ho kysnúť 30-60 minút.
Vykysnuté cesto si rozdelíme na dvanásť približne rovnakých bochníčkov a necháme ich podkysnúť prikryté fóliou. Aby bolo kysnuté cesto dobre, treba ho nechať podkysnúť na dva, na tri rázy 😉
Keď nám pampúšiky podkysli, pracujeme s nimi ďalej. S pohárom do nich jemne vtlačíme, aby sme si vytvorili vnútorný priestor pre plnku a oddelili okraj. Takže do vnútorného kolieska naberieme lyžicou zarobenú tvarohovú plnku a na ňu poukladáme akékoľvek čerstvé ovocie. Posypeme mrveničkou. Okraje potrieme vajíčkom, aby sa nám pekne zafarbili. A necháme opäť podkysnúť 10-15 minút.
A dáme piecť do teplovzdušnej rúry pri 160 stupňoch na 20 minút.
Dobrú chuť!
…s láskou Ali